Vítejte na serveru Sítě, viry, Windows a další...

 
  Přihlásit/Vytvořit účet    

Vyberte si
· Domů
· Archív článků
· Často kladené dotazy
· Odkazy
· Programy ke stažení
· Slovníček pojmů
· Témata článků
· Vyhledávání

Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Aktuální hoaxy
·
·
·
·
·
·D.Box - sent you 2 files via Dropbox will Expire on 12 Mar 2019 (2019.03.11)
·
·
·
·

více...

Linux a sdílení souborů v sítích Windows
Publikováno: Pátek, 25.06. 2004 @ 18:20:05 CEST Od: Schuster

Počítačové sítě V Unixových systémech se soubory sdílí pomocí NFS (Network File System). Tento způsob se však nehodí v sítích, kde převládají počítače s Windows. Z toho důvodu vznikl projekt SAMBA, jehož cílem je umožnit sdílení souborů na Linuxovém serveru tak, jakoby šlo o systém MS Windows.

Emulace sice není úplná, ale postihuje všechny základní funkce. Domovská stránka projektu se nachází na adrese www.samba.org, kde je rovněž k dispozici dokumentace a další informace.

Konfigurace Samby

Nastavení Samby je v souboru /etc/samba/smb.conf. K jeho editaci je možno použít program SWAT, který umožňuje konfigurovat Sambu prostřednictvím webového prohlížeče lokálně i přes síť.

Zprovoznění programu SWAT

Program Swat je nejprve potřeba nastavit tak, aby přijímal síťová spojení. Standardně je spouštěn síťovým superserverem inet resp. xinetd. Následující postup platí pro SUSE 8.1, ale v jiných distribucích nebude nijak odlišný:
  1. Povolíme službu swat a xinetd, např. programem ntsysv tj. spustíme démona xinetd a v jeho nastavení povolíme službu swat (při příchodu požadavku na určený port předá xinetd řízení programu swat)
  2. Pokud chceme komunikovat s programem swat z jiného počítače, je potřeba zakomentovat v souboru /etc/xinetd.d/swat řádek, na kterém se nachází only_from (na začátek řádku se umístí znak #). Tento způsob přístupu ke konfiguraci Samby je však nebezpečný, protože heslo prochází sítí bez šifrování, takže si ho může kdokoliv přečíst. Alternativou může být zřízení SSL kanálu apod..
  3. Démona xinetd necháme znovu načíst konfigurační soubor /etc/init.d/xinetd reload
  4. Spustíme webový prohlížeč a připojíme se k počítači, na kterém poslouchá swat, např. http://server:901 příp. http://127.0.0.1:901
  5. Po připojení je nutné přihlášení správce (root)
Nastavení Samby

Samba komunikuje pomocí protokolu TCP/IP tzn. její nasazení je možné v sítích s tímto protokolem. Dále je nutné určit, zda se má Samba chovat jako Windows 95, 98, ME nebo Windows NT, 2000, XP.
  1. Pokud vybereme Windows 9x, kde se práva pro přístup rozlišují podle hesla, nastaví se Samba do režimu security=share.
  2. Pokud chceme vytvořit stejné účty, jaké jsou použity pro přihlášení uživatelů do Windows (emulace WinNT), použijeme režim security=user. Zde se použijí stejná přístupová práva, jaké má místní účet (uživatel). V tomto režimu je možné použít Sambu jako PDC (Primary Domain Controller), kdy se uživatelé přihlašují do domény a jejich přihlašovací jména a hesla jsou ověřována na serveru, na kterém běží Samba.
  3. Pokud jsou účty uživatelů již zavedeny na jiném serveru a mají se při přihlášení použít, použije se režim security=server - ověřování přihlašovacích údajů je prováděno na serveru, který je uveden v položce password server.
  4. Pokud jsou účty již vedeny v NT doméně, tak je k dispozici režim security=domain. Samba provádí ověření v NT doméně vedené na jiném počítači.
Hesla

Pokud je síťovým klientem Samby stanice se systémem Windows 95, tak není možné u tohoto a všech dalších klientů možné použít šifrování hesel při jejich průchodu sítí. Jejich šifrování je podporováno teprve od Windows 95 OSR 2 a Windows NT 4.0 SP 3. K tomu slouží volba encrypt password no. Pro šifrování hesel je nutno nastavit v Sambě cestu k souboru s hesly - smb passwd file. Hesla se v Linuxu nastavují pomocí příkazu smbpasswd. Heslo uživatele se do souboru s hesly přidá příkazem smbpasswd -a jmeno_uzivatele heslo. Uživatel musí mít vytvořený účet v Linuxu. Hesla k místnímu účtu a k přihlášení k Sambě můžou být různá protože jsou uložena na různých místech, avšak je to nepraktické. Při zapnutí volby unix password sync jsou tato hesla synchronizována.

Velké množství informací jsou k dispozici na adrese www.samba.org..

 
Související odkazy
· Více o tématu Počítačové sítě
· Další články od autora Schuster


Nejčtenější článek na téma Počítačové sítě:
Vzdálená správa a neveřejná IP adresa


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Hlasů: 0

Hlasujte pro tento článek:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
ŠpatnéMožnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat článek  Poslat článek


"Linux a sdílení souborů v sítích Windows" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Limit
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.


Webmaster: Jiří Schuster


Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.084 sekund