Vítejte na serveru Sítě, viry, Windows a další...

 
  Přihlásit/Vytvořit účet    

Vyberte si
· Domů
· Archív článků
· Často kladené dotazy
· Odkazy
· Programy ke stažení
· Slovníček pojmů
· Témata článků
· Vyhledávání

Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Aktuální hoaxy
·
·
·
·
·
·D.Box - sent you 2 files via Dropbox will Expire on 12 Mar 2019 (2019.03.11)
·
·
·
·

více...

Podvodná přesměrování na linku se zvláštním tarifem
Publikováno: Čtvrtek, 29.07. 2004 @ 08:25:19 CEST Od: Schuster

Bezpečnost Pokud se v účtu za telefon nachází položka "Datové služby se zvláštním tarifem" nebo jsou zaznamenány hovory do zahraničí, kdy uživatel telefonní linky o takových spojeních nic neví a přitom má zaplatit nemalou částku, tak se s největší pravděpodobností stal obětí podvodu.

CO JSOU TO DATOVÉ SLUŽBY SE ZVLÁŠTNÍM TARIFEM?

Jedná se o telefonní číslo, na kterém jsou nabízeny služby, které jsou čerpány zejména prostřednictvím počítače a zpoplatněny vysokou částkou.

JAK JE MOŽNÉ, ŽE O TAKOVÉM PŘIPOJENÍ UŽIVATEL NEVÍ?

Je to proto, že se stal obětí podvodu. Na některé z webových stránek, které navštívil, se nacházel ve zdrojovém kódu stránky skript. Ten byl zobrazením stránky ve webovém prohlížeči spuštěn a aktivoval proces přesměrování telefonického připojení. Mohlo dojít ke stažení programu (porndialeru, downloaderu..) ze serveru do počítače oběti, jeho instalaci a spuštění.


Často se stává,
že jsou odpojeny hlasové funkce modemu (uživatel nemá tušení, že je modem přepojován) a zároveň se v prohlížeči může přehrávat animace, která mate uživatele. Má navodit dojem, že se načítá požadovaná stránka, spouští chat apod., ale nikoliv že je modem fyzicky přepojován k nežádoucímu telefonnímu serveru. Cílem je přinutit počítač, aby se odpojil od Internetu a vytočil jiné telefonní číslo, kde jsou poplatky až 60,00 Kč / min.. K uvedeným praktikám se velmi často využívá technologie ActiveX, méně často se využívají různé chyby ve webových prohlížečích, nejčastěji MSIE.

PŘÍZNAKY INFIKOVANÉHO SYSTÉMU

Mění se domovská stránka za stránku s nežádoucím obsahem, webový prohlížeč se spouští sám od sebe, počítač má tendence k připojování do Internetu nezávisle na vůli uživatele, v systray (spodní lišta vpravo) se automaticky objevuje neznámá ikona atd.. V registru systému jsou vytvořeny nežádoucí extenze a na disku se může nacházet několik klonů nežádoucího software. Některé z těchto programů se snaží tvářit korektně a dokonce nabídnou svou odinstalaci. Po této odinstalaci však můžou v systému zůstat změny, které jsou vyjádřeny ZDE. Není výjimkou, že je dialer po jeho smazání opětovně systémem stažen z internetu a aktivován, nebo že je dialer schopen aktualizovat se z Internetu za svou novější verzi (příp. zjistit existenci svého novějšího konfiguračního souboru).

OCHRANA

Jednou z možností je použít programy "třetích" stran. Sem patří zejména ochranný systém OptimAccess, který umí zabránit editaci telefonického připojení sítě. Dalším je známý program Connection Meter, který umí ve své free verzi informovat o nově vzniklém telefonickém připojení a v placené verzi umí podvodné telefonické připojení aktivně znemožnit. K dispozici jsou také firewally. Jedním z nejrozšířenějších je Kerio Personal Firewall. Jedinečnou ochranou jsou služby operátora - zamezení odchozích hovorů řízené sítí do směrů 900,906,909,976..


HODÍ SE K TAKOVÉ OCHRANĚ ANTIVIROVÝ SYSTÉM?

Částečně. Antivirový systém umí najít program, který by se mohl podílet na přesměrování telefonických hovorů, avšak neumí zjistit, zda jde o program nelegální. Výrobce antivirového systému by se proto vystavoval možným nepříjemnostem v případě, kdy by antivir označil legální dialer jako virus. Antivirové systémy proto detekují pouze velmi malé množství vzorků dialerů.

HROZÍ VYSOKÉ POPLATKY POKUD SE UŽIVATEL NEPŘIPOJUJE PŘES MODEM?

Hrozí vždy, když je v počítači nainstalován modem a ten je připojen k telefonní zásuvce. Taková situace může nastat v případě, kdy se přechází z vytáčeného připojení k Internetu na jiný způsob připojení (WiFi apod.).

Podvodná přesměrování na linky se zvláštním tarifem

 
Související odkazy
· Více o tématu Bezpečnost
· Další články od autora Schuster


Nejčtenější článek na téma Bezpečnost:
Změna MAC adresy síťové karty v systému Windows


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Hlasů: 1


Hlasujte pro tento článek:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
ŠpatnéMožnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat článek  Poslat článek


"Podvodná přesměrování na linku se zvláštním tarifem" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Limit
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.


Webmaster: Jiří Schuster


Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.060 sekund