Vítejte na serveru Sítě, viry, Windows a další...

 
  Přihlásit/Vytvořit účet    

Vyberte si
· Domů
· Archív článků
· Často kladené dotazy
· Odkazy
· Programy ke stažení
· Slovníček pojmů
· Témata článků
· Vyhledávání

Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Aktuální hoaxy
·
·
·
·
·
·D.Box - sent you 2 files via Dropbox will Expire on 12 Mar 2019 (2019.03.11)
·
·
·
·

více...

Firemní elektronická pošta - jak na to?
Publikováno: Úterý, 05.10. 2004 @ 22:04:40 CEST Od: Schuster

Počítačové sítě Správce firemní počítačové sítě, která disponuje vlastní doménou, se může dostat do situace, kdy má za úkol zřídit větší množství e-mailových schránek. Jaké je řešení?

Nejčastěji se nabízí tři řešení - využití poštovních služeb třetích stran, kdy jsou takové služby obvykle nabízeny v rámci webhostingu (www.pipni.cz, www.ignum.cz), zřízení vlastního poštovního serveru nebo využití doménového koše.

POŠTOVNÍ SLUŽBY TŘETÍCH STRAN

V tomto případě má správce zpravidla možnost vytvářet neomezené množství poštovních schránek (s ohledem na nabídku poskytovatele služby) a uživatelé si svou poštu můžou kdykoliv stáhnout do svého počítače např. prostřednictvím poštovních klientů. Podmínkou je přístup uživatelů do Internetu.

VLASTNÍ POŠTOVNÍ SERVER

Tato možnost je technologicky náročnější, protože vyžaduje použití vlastního hardware a poštovního software, avšak dává velké množství možností práce s poštou.

Poštovní software

Primárně je potřeba určit, jaký bude použit poštovní software. Jeho úkolem bude přijímání příchozích e-mailů a jejich ukládání na disk vlastního poštovního serveru tak, aby si je mohli uživatelé později stáhnout a přečíst. Uživatelé by měli mít možnost přistupovat k poštovnímu serveru jak z vnitřní sítě (výchozí situace), tak z Internetu (při služební cestě, volnu apod.). Vše záleží na požadavcích firmy. Pošta nebude shromažďována v počítačích třetí strany, ale na disku vlastního poštovního serveru nebo dle konfigurace serveru. V tomto případě je velkou výhodou možnost správce zasahovat do bezpečnostní politiky firemní pošty. V současné době jsou nejčastěji používanými poštovními servery Microsoft Exchange Server, OpenMail, KerioMailServer, Mail602 Messaging Server a další.

Hardware

Firemní poštovní server je přímo ideální spustit na zařízení, které je rozhraním mezi Internetem a firemní sítí. V případě přístupu k poštovnímu serveru tím odpadá nutnost nastavení NAT apod..

DNS

Aby mohly být e-maily doručovány přímo na firemní poštovní server, tak je potřeba provést úpravu MX záznamu primárního DNS serveru domény. O způsobu, jakým se záznam provede, rozhoduje způsob správy DNS serveru. Pokud bude správce sítě rovněž správcem DNS serveru, tak se může k editaci MX záznamu přihlásit přes administrátorskou konzoli. Pokud poskytuje DNS servery poskytovatel připojení k Internetu (taková služba je zdarma poskytována např. společností Karneval Media, UPC atd.), tak přímo poskytovatel volí způsob provádění záznamů (nejčastěji je správa prováděna přes webové rozhraní). MX záznam může mít za dodržení příslušných RFC různý tvar. Jedna z možností je následující:

Záznam: @
Typ: MX 10
Hostitel: [IP adresa]

... kde [IP adresa] je adresou firemního poštovního serveru.
Odchozí pošta

Serverové poštovní programy zpravidla obsahují službu SMTP. Tu je možné použít buď k přeposlání pošty na SMTP server poskytovatele připojení k Internetu, nebo k zajištění vyhledání poštovního serveru domény, do které má být pošta doručena. Princip je následující: Uživatel uvnitř firemní sítě odesílá e-mail. Jeho poštovní klient je nastaven tak, že použije jako poštovní server odchozí pošty firemní poštovní server, kterému e-mail odešle. Tento poštovní server zjistí, do jaké domény má e-mail doručit. Požádá tedy svůj DNS server o poskytnutí MX záznamu příslušné domény. Pokud takovou informaci DNS server nemá, zajistí její zjištění a informaci předá domovskému SMTP serveru. Touto informací je adresa poštovního serveru domény, do které e-mail směřuje. Tomuto vzdálenému serveru je následně pošta odeslána. Vzdálený poštovní server se postará podle dat, která se nacházejí před zavináčem (jméno schránky) o doručení e-mailu do správné poštovní schránky. Více může napovědět část protokolu o odesílaném e-mailu programem Advanced Direct Remailer:Message from Schuster@testnet-8.net to xxx@quick.cz
Request DNS for SMTP servers for this e-mail...
Try DNS-server 194.108.48.5
Sending DNS request...
Wait for DNS reply...
Found 2 relay(s) (smtp-in.quick.cz [101)], backmx.iol.cz [201)])
Send via smtp-in.quick.cz SMTP-server
Connecting to SMTP server...
Connected with SMTP-server
.....následuje klasický SMTP dialog

1) MX záznamy

DOMÉNOVÝ KOŠ

Jedná se o službu třetí strany. Princip spočívá v tom, že pokud je doručen jakýkoliv e-mail do určité domény, tak je vždy přesměrován na jednu existující poštovní adresu a tam může být jakkoliv zpracován (vytištěn a předán adresátovi, přeposlán na jinou poštovní schránku v rámci freemailových služeb atd.). Takové řešení se však dá s ohledem na obvyklé požadavky označit jako provizorní.


 
Související odkazy
· Více o tématu Počítačové sítě
· Další články od autora Schuster


Nejčtenější článek na téma Počítačové sítě:
Vzdálená správa a neveřejná IP adresa


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Hlasů: 1


Hlasujte pro tento článek:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
ŠpatnéMožnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat článek  Poslat článek


"Firemní elektronická pošta - jak na to?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Limit
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.


Webmaster: Jiří Schuster


Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.056 sekund