Vítejte na serveru Sítě, viry, Windows a další...

 
  Přihlásit/Vytvořit účet    

Vyberte si
· Domů
· Archív článků
· Často kladené dotazy
· Odkazy
· Programy ke stažení
· Slovníček pojmů
· Témata článků
· Vyhledávání

Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Aktuální hoaxy
·
·
·
·
·
·D.Box - sent you 2 files via Dropbox will Expire on 12 Mar 2019 (2019.03.11)
·
·
·
·

více...

Síťové protokoly I. - TCP/IP & ISO OSI
Publikováno: Pondělí, 01.11. 2004 @ 11:09:24 CET Od: Schuster

Počítačové sítě V různě rozlehlých počítačových sítích se používají ke komunikaci mezi počítači dva základní protokoly - TCP/IP a ISO OSI.

CO JE TO SÍŤOVÝ PROTOKOL?

V podstatě se jedná o konvenci, která je popsána v příslušných RFC (Request For Comments) a která stanovuje způsob (protokol), jakým spolu komunikují počítače v síti. V současné době existují dvě základní specifikace. První z nich pochází z dílny společnosti ITU (International Telecommunication Union) a je označována jako TCP/IP a druhou z nich vytvořil normalizační institut ISO (International Organization for Standardization), jeho model se označuje jako ISO OSI.

JAKÝ JE MEZI JEDNOTLIVÝMI PROTOKOLY ROZDÍL?

Primární rozdíl spočívá zejména v použitých vrstvách, které jednotlivé protokoly používají. V případě protokolu TCP/IP jsou tyto vrstvy čtyři, protokol ISO OSI jich používá sedm.

Vzájemně porovnávat jednotlivé protokoly není možné, avšak na síťové a transportní vrstvě jsou si velmi podobné. Nejčastěji používaným protokolem je TCP/IP (rodina protokolů TCP/IP). V praxi se používají v rámci sítě oba protokoly. Na bázi TCP/IP jsou realizovány služby (web, pošta...) a k přenosu IP paketů se používají zařízení, která odpovídají specifikaci protokolu ISO OSI (linkovou a fyzickou vrstvu řeší téměř výhradně ISO OSI).

ISO OSI

Fyzická vrstva
Fyzická vrstva je tvořena hardwarem, kterým je realizováno spojení (kabely, zařízení...). Rovněž sem patří signály, prostřednictvím kterých zařízení komunikují. Je vytvořen fyzický okruh, do kterého jsou zapojena zařízení. Fyzická vrstva má velmi úzký vztah a vrstvou fyzickou.

Linková vrstva
Tato vrstva řeší záležitosti týkající se přenosu dat v rámci fyzické linky. Jde o první vrstvu, kde se již hovoří o přenosu dat. Data balí do linkových (datových) rámců, do kterých potom vyšší vrstvy dále balí data (pakety). V záhlaví datového rámce se nachází linková adresa příjemce, odesílatele a další informace. V těle datového rámce se nachází přenášena data (zabalený síťový paket) a v zápatí je obvykle kontrolní součet pro ověření, zda nedošlo k poškození přenášených dat. Pokud datový rámec dorazí např. k routeru, tak ten vybalí síťový paket z datového rámce, podle jeho záhlaví sestaví nový datový rámec, do něho je síťový paket nově zabalen a rámec je odeslán dále. Linková vrstva nemusí být vždy použita. To platí zejména u propojení dvou počítačů. Tato vrstva je ve většně případů generována softwarem, ale může mít vztah k hardware.

Síťová vrstva
Zajišťuje komunikaci mezi počítači v různých lokálních sítích prostřednictvím síťových paketů, které jsou zabaleny do datový rámců. Síťová vrstva zajistí, že transportní vrstvě, která leží nad ní připadá, že pracuje s jedinou rozsáhlou sítí.  Síťový paket se skládá ze záhlaví obsahující směrovací informace (směruje se k síťové adrese, např. síťové kartě) a datového pole, ve kterém jsou uložena přenášena data (zabalený transportní paket). Zápatí obsahuje zřídka. Síťový paket obsahuje data různé délky, což je zajímavé s ohledem na efektivní využití poskytnutého přenosového pásma, ale méně zajímavé, pokud se přenáší např. video (souvislý datový proud) apod..

Transportní vrstva
Zajišťuje přenos dat mezi aplikacemi v síti, spojení v síti zcela přenechává nižším protokolům (síťové vrstvě). Přenášená data jsou zabalena do síťového rámce, kde představují jeho datovou část. Transportní paket se skládá z transportního záhlaví, kde jsou směrovací informace (adresuje se aplikace) a datové části, ve které jsou přenášena data.

Relační vrstva
Pakety relační vrstvy se skládají zpravidla z relačního záhlaví a datové části, vkládají se do transportních paketů jako jejich datová část.. Relační vrstva zajišťuje samotný přenos dat mezi aplikacemi.

Prezentační vrstva
Odpovídá za "architekturu dat" a zabezpečení.

Aplikační vrstva
Aplikační vrstva určuje, jak mají být data přebírána a předávána jednotlivým apikacím.

Pokračování >>


 
Související odkazy
· Více o tématu Počítačové sítě
· Další články od autora Schuster


Nejčtenější článek na téma Počítačové sítě:
Vzdálená správa a neveřejná IP adresa


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3.33
Hlasů: 9


Hlasujte pro tento článek:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
ŠpatnéMožnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat článek  Poslat článek


"Síťové protokoly I. - TCP/IP & ISO OSI" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Limit
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.


Webmaster: Jiří Schuster


Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.052 sekund