Vítejte na serveru Sítě, viry, Windows a další...

 
  Přihlásit/Vytvořit účet    

Vyberte si
· Domů
· Archív článků
· Často kladené dotazy
· Odkazy
· Programy ke stažení
· Slovníček pojmů
· Témata článků
· Vyhledávání

Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Aktuální hoaxy
·
·
·
·
·
·D.Box - sent you 2 files via Dropbox will Expire on 12 Mar 2019 (2019.03.11)
·
·
·
·

více...

Síťové protokoly II. - TCP/IP, aplikační protokoly
Publikováno: Pondělí, 08.11. 2004 @ 01:09:26 CET Od: Schuster

Počítačové sítě Ve většině případů jsou na bázi protokolu TCP/IP realizovány služby v lokálních sítích a Internetu.

PROTOKOL TCP/IP

Jedná se o dva "sloučené" protokoly - IP (Internet Protocol), který pracuje na síťové vrstvě a TCP protokol (Transmission Control Protocol), pracující na vrstvě transportní.

TCP a UDP protokol
Tyto dva protokoly pracují na transportní vrstvě. TCP protokol je specifikován v RFC 793. Přenáší data ve formě TCP segmentů a UDP protokol v podobě UDP datagramů. Rozdíl spočívá zejména v tom, že u TCP jde o spojovanou službu - pokud se na trase TCP segment ztratí nebo poškodí, tak je opětovně vyžádána jeho identická kopie, což u UDP datagramu neplatí. Protokoly TCP a UDP zajišťují přenos dat přímo mezi dvěma aplikacemi. Nesou ve svém záhlaví adresní informace, kdy se jedná přímo o TCP nebo UDP port.

IP protokol
IP protokol pracuje na síťové vrstvě, stará se o přenos dat v rámci sítě. Data jsou přenášena v podobě IP datagramů, do kterých je zabalen TCP nebo UDP paket. Zatímco jsou u protokolů TCP a UDP data adresována jednotlivým aplikacím, tak u protokolu IP se adresuje fyzický počítač v síti.

TCP/IP protokol nijak neřeší fyzickou a linkovou vrstvu. Na těchto vrstvách je ve většině případů použit protokol ISO OSI.

APLIKAČNÍ PROTOKOLY

Dají se rozdělit na technické a uživatelské. Prostřednictvím technických jsou přenášena data, která jsou určena buď pro zařízení a síťové aplikace k usměrňování provozu sítě, nebo ke sběru informací sloužící ke správě sítě. Prostřednictvím uživatelských přímo komunikují programy, které uživatel používá. Mezi ně patří zejména:

HTTP
Hyper Text Transfer Protocol. Slouží k přenosu hypertextových souborů typu HTML. Na vzdáleném počítači přitom musí být spuštěn HTTP server a na lokálním HTTP klient, tedy prohlížeč HTML (např. Internet Explorer). HTTP má vyhrazen TCP port 80 a 8080.

HTTPs
Security Hyper Text Transfer Protocol. Protokol, který slouží na internetu a jiných TCP/IP sítích k přenosu zašifrovaných hypertextových souborů typu HTML. Na vzdáleném počítači přitom musí být spuštěn HTTP server s podporou šifrování (tzv. SSL protokolem).

FTP
File Transfer Protocol. Tento protokol je primárně určen pro přenos souborů. Klient komunikuje s FTP serverem prostřednictvím klientské aplikace, nebo zasíláním příkazů. FTP server má vyhrazen TCP port 21.

SMTP
Simple Mail Transfer Protocol. Protokol, který je definován v RFC 821. Je používán pro přenos elektronické pošty. SMTP server má vyhrazen port 25. Klient s ním komunikuje prostřednictvím klientské aplikace, nebo zasíláním příkazů, např.:

POP3
Post Office Protocol (dnes verze 3) zajišťující komunikaci mezi poštovním serverem a osobním počítačem uživatele. Tento protokol je určen pouze ke stahování došlé pošty z poštovního serveru. Služba běží na TCP portu 110. Klient s ním komunikuje prostřednictvím klientské aplikace, nebo zasíláním příkazů, např.:

<< Předchozí


 
Související odkazy
· Více o tématu Počítačové sítě
· Další články od autora Schuster


Nejčtenější článek na téma Počítačové sítě:
Vzdálená správa a neveřejná IP adresa


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Hlasů: 2


Hlasujte pro tento článek:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
ŠpatnéMožnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat článek  Poslat článek


"Síťové protokoly II. - TCP/IP, aplikační protokoly" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Limit
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.


Webmaster: Jiří Schuster


Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.062 sekund