Vítejte na serveru Sítě, viry, Windows a další...

 
  Přihlásit/Vytvořit účet    

Vyberte si
· Domů
· Archív článků
· Často kladené dotazy
· Odkazy
· Programy ke stažení
· Slovníček pojmů
· Témata článků
· Vyhledávání

Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Aktuální hoaxy
·
·
·
·
·
·D.Box - sent you 2 files via Dropbox will Expire on 12 Mar 2019 (2019.03.11)
·
·
·
·

více...

GSM telefon - vyhledání a odposlech v terénu
Publikováno: Sobota, 08.01. 2005 @ 11:33:54 CET Od: Schuster

Bezpečnost Je možné vyhledání a lokalizace GSM telefonu bez vědomí jeho majitele? A jak je to s odposlechem GSM telefonu v terénu? Policie v tom nevidí se svou operativní technikou větší problém.

VYHLEDÁNÍ A LOKALIZACE

Předem je potřeba alespoň rámcově vědět, jak GSM telefon komunikuje. Ten po svém spuštění naváže kontakt s okolními BTS a zjišťuje, která má nejvýkonnější signál. 5 BTS si uloží do tabulky a dál u nich průběžně kontroluje úroveň signálu. K šesté, která má signál nejvýkonnější, se přihlásí. Jedním z dalších kroků je nastavení časové synchronizace (předstihu). Ta probíhá na základě dat, která se mezi telefonem a BTS předávjí po nultém kanále (beaconu). BTS odešle telefonu data, která využijí funkce každého GSM telefonu "příjmi a okamžitě odpověz". BTS si pamatuje čas, kdy byla data poslána a porovná ho s časem, ve kterém dorazila odpověď. Na základě znalosti rychlosti šíření elektromagnetikých vln je otázkou výpočtu zjištění, v jaké vzdálenosti se telefon nachází od své základnové BTS. BTS má směrové antény, které jsou namířeny do čtyř sektorů a je možné určit, ve kterém sektoru telefon právě komunikuje, takže k dispozici je rovněž přibližná poloha, ve které se GSM telefon nachází (přesnost není menší než 550 metrů).

Při určení polohy telefonu mobilní operátor nejprve vyhledá telefon ve své síti (nalezne základnovou BTS hledaného telefonu). Dále spustí časovou synchronizaci na všech okolních BTS, se kterými by mobilní telefon mohl být schopen komunikovat. Získaná data (vzdálenosti telefonu od jednotlivých BTS) jsou vyhodnocena a pokud telefon při vyhledávání navázal komunikaci alespoň se dvěmi dalšími BTS (zakladnová + 2 další), tak na digitální mapě vznikne průsečík mezi BTS, v jehož středu se hledaný telefon právě nachází, přesnost lokalizace může být až 60 metrů.

Většina GSM telefonů disponuje zpravidla skrytou servisní funkcí, kdy je možno telefon nastavit pro komunikaci pouze s jedinou BTS. Jakákoliv lokalizace potom končí na přesnosti 550 metrů.

Pozn: pokud je telefon vypnutý, tak ho opravdu lokalizovat nelze :-)

ODPOSLECH GSM TELEFONU V TERÉNU

Nabízí se otázka - proč právě v terénu? Odpověď je jednoduchá. Pro odposlech pevné telefonní linky stačí znát její přesnou polohu, která se logicky nemění a operátor z polohy zjistí za použití speciální aplikace její telefonní číslo, které bude následně odposlouchávat. Takový postup je ale u mobilních telefonů s ohledem na způsob jejich distribuce použitelný jen zřídka. Častěji je potřeba odposlechnout všechny telefony, které se v reálném čase nacházejí v určité oblasti. Operátor samotný by musel odposlechnout všechny telefony, které ve vztahu k oblasti používají všechny dosažitelné BTS v jejich určitém sektoru, což je pro účel nepoužitelné. Na scénu proto přichází operativní technika, kterou je upravená mobilní BTS. Ta na sebe směruje požadavky mobilních telefonů v oblasti, datový obsah zpracovává a požadavky dále předává základnovým BTS. Cena takového zařízení se pohybuje v řádech miliónů korun.BTS

 
Související odkazy
· Více o tématu Bezpečnost
· Další články od autora Schuster


Nejčtenější článek na téma Bezpečnost:
Změna MAC adresy síťové karty v systému Windows


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.33
Hlasů: 6


Hlasujte pro tento článek:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
ŠpatnéMožnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat článek  Poslat článek


"GSM telefon - vyhledání a odposlech v terénu" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Limit
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.


Webmaster: Jiří Schuster


Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.070 sekund