Vítejte na serveru Sítě, viry, Windows a další...

 
  Přihlásit/Vytvořit účet    

Vyberte si
· Domů
· Archív článků
· Často kladené dotazy
· Odkazy
· Programy ke stažení
· Slovníček pojmů
· Témata článků
· Vyhledávání

Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Aktuální hoaxy
·
·
·
·
·
·D.Box - sent you 2 files via Dropbox will Expire on 12 Mar 2019 (2019.03.11)
·
·
·
·

více...

ADSL III. díl - praxe
Publikováno: Sobota, 20.08. 2005 @ 23:13:30 CEST Od: Schuster

Počítačové sítě Zkratkou ADSL je označováno takové připojení k Internetu, kde je využívána telefonní přípojka - klasická (HTS) nebo digitální (ISDN).

Běžné použití telefonní linky nijak neovlivňuje připojení k Internetu a naopak - v době aktivního připojení k Internetu je možné zároveň telefonovat, faxovat apod..

NUTNÁ VÝBAVA UŽIVATELE

 • ADSL modem - zařízení, které je nezbytné. Jiný než ADSL modem není možné použít. K počítači se připojuje buď přes USB port (zásuvku) nebo Ethernet (port RJ45). Modem s připojením přes USB vyžaduje existenci tohoto portu v počítači. U nových počítačů jde o samozřejmost. Starší počítače bez USB je možné tímto portem vybavit pomocí PCI karty s USB zásuvkami. Pokud se modem připojuje k počítači přes Ethernet, tak je vyžadována síťová karta tohoto typu v počítači.
 • Splitter - často chybně chápán jako běžná kabelová rozdvojka. Jeho úkolem je oddělit běžný provoz na telefonní lince od přenosu dat filtrováním nosných frekvencí. Pokud se má zapojit ADSL modem současně s telefonním přístrojem, tak je nezbytný. Někteří uživatelé se pokouší nahradit splitter běžnou rozdvojkou, ovšem takové zapojení ztrácí smysl.
 • Propojovací kabely - nejčastější konfigurace (zapojení) si vyžaduje telefonní kabely s konektory RJ11 k propojení splitteru a telefonní zásuvky, splitteru s modemem, splitteru s telefonním přístrojem a kabel k propojení modemu a počítače. Tento kabel bývá různý, mj. podle typu rozhraní modemu. Bývá součástí prodejního balení modemu. Pokud se modem připojuje přes rozhraní USB, tak se jedná o USB kabel a pokud přes síťovou kartu typu Ethernet, tak kabel s konektory RJ45. Typ použitých kabelů se může lišit, informace podá prodejce modemu.

ZAPOJENÍ

Je nutno rozlišovat, zda se jedná o HTS nebo ISDN linku. K připojení k Internetu pomocí ADSL není existence ISDN linky podmínkou.


HTS

ISDN

Pokud je telefonní přípojka používána pouze pro připojení k Internetu, tak není nutné použití splitteru. Mezi telefonní zásuvkou a splitterem nesmí být zapojeno "nic navíc" (rozdvojka, zesilovač atd.). Výrobci modemů zpravidla na svých webových stránkách nebo instalačních CD nabízí dokumentaci s detailním popisem zapojení. Modem s USB rozhraním se nesmí zpravidla propojit s počítačem dříve, než při jeho instalaci.

INSTALACE MODEMU

Instalace modemu s USB rozhraním je odlišná proti modemu s rozhraním Ethernet. Prodejce ADSL modemu by měl poskytnout kupujícímu instalační CD s ovladači. Instalace se aktivuje spuštěním instalátoru z CD - vložením CD do mechaniky nebo ručním spuštěním.

 • Modem s rozhraním USB - spuštění instalace se provádí při odpojeném modemu. Modem se připojí v průběhu instalace po výzvě. Součástí instalace je vytvoření telefonického připojení sítě, které se doplní uživatelským jménem a heslem.

 • Modem s rozhraním Ethernet - instalace se spouští způsobem uvedeným výše po kompletním připojení počítače k telefonní zásuvce. Je nutné, aby byla síťová karta správně nainstalovaná a síť nastavena např. tak, že se IP adresa a konfigurace sítě získá z DHCP serveru. Na instalačním CD se nachází program, který nabízí zadání parametrů připojení (např. uživatelské jméno + heslo, typ datové sítě apod.) a pomocí těch se potom nastaví modem. Modemy je zpravidla rovněž možné správcovat přes webové rozhraní, Telnet nebo vyspělejší přes SSH. Běžně postačí instalátor který je na instalačním CD nebo přístup přes webové rozhraní.

MOŽNÉ TECHNICKÉ POTÍŽE

Na straně poskytovatele nebo uživatele můžou nastat technické potíže, které prodlouží čas potřebný k aktivaci ADSL nebo aktivaci znemožní.

Provozovatel

 • Na ústředně není DSLAM - jedná se o zařízení, které je pro připojení pomocí ADSL nezbytné. Záleží na provozovateli sítě, kdy DSLAM na ústředně nainstaluje.

 • Optický kabel - některé oblasti jsou připojovány pomocí optických kabelů. Optický kabel neumí provoz technologie ADSL (resp. provozovatelé sítě nepoužívají dělení šířky pásma pomocí světelného spektra)

 • PCM - připojka může být zapojena do PCM z důvodu nedostatečné kapacity kabeláže. PCM umožňuje provoz více přípojek na jednom telefonním kabelu. Tím je ale telefonní kabel zatížen běžným provozem a na přenos dat "není dost místa". Řešením je objednávka práce - vypojení z PCM. Pokud vypojení proběhne, tak zdarma. Nejedná se však o službu, tzn. vypojení není nárokové.

 • Fix GSM - tel. přípojka je propojena s ústřednou pomocí rádiové sítě. V takovém případě je značně omezováno i vytáčené připojení k Internetu, připojení pomocí ADSL není možné. Podobné potíže sebou nese jakákoliv bezdrátová technologie, která se nachází mezi tel. zásuvkou a ústřednou.

 • Velká vzdálenost přípojky od ústředny - ADSL je realizovatelné do 8 km od ústředny. Faktická vzdálenost je však limitována schopností operátora proměřit kabely..

 • SUALL - při použití ADSL jsou data přenášena v nadhovorovém pásmu. Může se stát, že má toto nadhovorové pásmo v pronájmu operátor, o kterého uživatel nestojí.

 • "Stará" telefonní zásuvka, do které není možné připojit telefonní kabel s konektorem RJ11, který je součástí balení ADSL modemu. Poruchová služba provozovatele sítě na tel. čísle 13129 by měla najít řešení, které je pro uživatele zdarma.

 • Služby AOT (informace o čase) a PROVOLBA neumožňují použití ADSL

Stará zásuvka Nová zásuvka

Uživatel

 • Počítač není vybaven USB porty - v prodejnách počítačových dílů je možné zakoupit PCI I/O karty s porty USB 1.1, ceny jsou od 200,- Kč

 • Počítač není vybaven síťovou kartou typu Ethernet - více zde

 • Vzdálenost od telefonní zásuvky k modemu nebo splitteru je větší než délka kabelu, která byla dodána ve standardním balení modemu - více zde

 • Uživatel nemá možnost použít propojovací kabely - taková situace nastává v případě chráněných objektů, kanceláří apod.. Možným řešením je použití bezdrátové technologie - více zde

OBRAZOVÁ PŘÍLOHA

<< ADSL 1. díl - popis | << ADSL 2. díl - fotogalerie


 
Související odkazy
· Více o tématu Počítačové sítě
· Další články od autora Schuster


Nejčtenější článek na téma Počítačové sítě:
Vzdálená správa a neveřejná IP adresa


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4
Hlasů: 1


Hlasujte pro tento článek:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
ŠpatnéMožnosti

 Vytisknout článek  Vytisknout článek

 Poslat článek  Poslat článek


Související témata

Počítačové sítěSystémy Windows

"ADSL III. díl - praxe" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentářů
Limit
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.


Webmaster: Jiří Schuster


Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.060 sekund